Najlepsze serum na lato – witamina C

Lato!


Ponad rok temu rozpisywałam się na temat konieczności stosowania filtrów ochronnych przed promieniowaniem słonecznym i sposobami walki z poparzeniem.

Na pewno pamiętacie dni, kiedy temperatura w Warszawie była wyższa niż w stolicy oleju arganowego i spiekoty, Marrakeszu. Ja nie wychodziłam z domu nawet na minutę bez kremu z filtrem.

W tym roku albo ja jestem bardziej naiwna albo lato bardziej nieobliczalne. Chmury, deszcz, burza, znów chmury i deszcz. I w momencie, kiedy jesteś już dostatecznie daleko od domu, że nie możesz lub nie chcesz się wrócić, pojawia się ONO.

Słońce.

Podsumowując, w tej nierównej walce nie przekraczając jeszcze kalendarzowego lata, przegrałam ze Słońcem już 3 razy.

Dlatego przypominam Wam jak bardzo ważna jest ochrona przeciwsłoneczna:

z najprzyjemniejszych rzeczy jakie Cię mogą czekać, przy nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne to delikatna opalenizna i dodatkowe rumieńce na twarzy

kolejnym prezentem od promieniowania UVA i UVB są zmarszczki! Kto by ich nie chciał…? …pozbyć się, to trzeba dodać. Niestety promieniowanie funduje nam uszkodzenia włókien elastynowych, fibroblastów i wzrost liczby rodników, które w efekcie dodają nam kilka dodatkowych zmarszczek i przebarwienia.

niestety idąc dalej tą ścieżką, szczególnie dla osób posiadających bardzo jasną karnację, czekają Cię bolesne oparzenia wraz z pęcherzami, schodząca skóra przy tym to pikuś

w najgorszym wypadku, narażasz się na wystąpienie czerniaka, bardzo groźnego raka skóry.

Błędy popełniamy wszyscy, jeśli nie możemy zapobiegać, to chociaż możemy wzmocnić ochronę przed wolnymi rodnikami, przed pierwszymi, albo i drugimi zmarszczkami.

Dziś tak naprawdę, chcę Wam pokazać odkrywcę tego lata. Bandi, Koncentrat z aktywną witaminą C.


PS.1 W tamtym roku testowałam LIQ CC Serum Light 15% Vitamin C BOOST 30 mlSerum rozświetlające z witaminą C – skóra normalna-mieszana

PS.2 W tym roku nie polecę Wam nowego kremu z filtrem, testując tyle nowości postanowiłam mieć chociaż taki sam krem, jak co roku, od 10 lat.

VICHY, Ideal Soleil SPF 30 Matujący krem do twarzy


Jaki kolor ma witamina C?

Żółty jak cytrynka? Czerwony jak dzika róża, która ma 32 razy więcej witaminy C niż cytryna ?!

A może biała jak kryształki cukru albo kwasu askorbowego, czy lepiej znana jako kwas askorbinowy?

Witamina C, czyli kwas askorbinowy. Jest niezbędny do funkcjonowania naszego organizmu. Niestety kwas askorbinowy ma jedną, ale bardzo problematyczną wadę.

Jest bardzo niestabilny. Szybko ulega utlenieniu.

Dlatego przedstawiam Wam (słusznie) bardzo modną pochodną witaminy C.
INCI: Tetrahexyldecyl ascorbate – Tetraizopalmitynian askorbylu, stabilna ,,olejowa forma witaminy C”, a dokładniej jest to estrowa pochodna witaminy C, rozpuszczalna w tłuszczach, wykazuje bardzo dobre powinowactwo do warstwy lipidowej naskórka. Najefektywniejsza w działaniu, najstabilniejsza i bezpieczna dla skóry. Dla zachowania stabilności nie wymagane jest niskie pH, dlatego nie wykazuje działania drażniącego.
Czym zajmuje się witamina C?

jako przeciwutleniacz hamuje działanie wolnych rodników

uczestniczy w reakcjach enzymatycznych podczas syntezy kolagenu

zmniejsza rumień i stres oksydacyjny wywołanym przez promieniowanie UV

zapobiega utlenianiu lipidów

rozjaśnia przebarwienia, poprzez hamowanie melanogenezy

rozświetla i uelastycznia skórę

wykazuje działanie przeciwtrądzikowe

Dlaczego polecam witaminę C latem?

Jesienią i zimą, kiedy sięgamy po kwasy dodawanie witaminy C, może powodować efekt jeszcze silniej drażniący. Dodatkowo wiosną i latem, kiedy promieniowanie słoneczne jest silniejsze, a skóra bardziej narażona na działanie wolnych rodników, dlatego stosowanie antyoksydantów (wit.C, wit.E, polifenole) jest wskazane.

Małe przypomnienie dlaczego nie warto palić papierosów.

W dymie papierosowym znajduje się między innymi akroleina, która w reakcji z witaminą C tworzy nieaktywny biologicznie związek chemiczny, zwiększając tym samym ubytek witaminy C w organizmie. To z kolei powoduje zaburzenia syntezy kolagenu i spadek jędrności skóry, uwydatniając zmarszczki.

PS.3
Jeśli Waszym pomocnikiem w fotografii jest kot (wiadomo,że koty pomagają we wszystkim), to nie zapomnijcie dać mu szynki po skończonej sesji. Ja zapomniłam.J.

4 thoughts on “Najlepsze serum na lato – witamina C

  1. Super temat i jaki profesjonalny asystent przy sesji zdjęciowej! Witamina C to, obok kremu z filtrem (o ile o nim nie zapomnę w najbardziej słoneczny dzień 😀 ), najlepsza przyjaciółka na lato. Teraz już wiem jaki rodzaj jest najstabilniejszy 🙂 z serii Bandi polecam też krem i maskę z witaminą C.

  2. I bardzo dobrze, że nie wychodziłaś nawet na minutę bez filtra! Filtr to absolutna podstawa! Mnie udawało się nie zapominać, bo zawsze, ale to zawsze, miałam w plecaczku butlę kremu 50+ i jeszcze spray do twarzy 50+, żeby spryskać też na makijaż. Używałam z uporem maniaka co te 2, góra 3h. Teraz, jak mam maleńkiego dzidziusia, zdarzyło się, że nie wzięłam, czy nie zaaplikowałam, ale już od dłuższego czasu to na szczęście przeszłość i smaruję nas oboje. Jejku, czemu ja myślałam, że wit. C i słońce to nie? Że właśnie może doprowadzić do przebarwień? Jakie to cudowne, że już wiem, wit. C jest przecież świetna, ale to pięknie wyjaśniłaś, więc nie ma co powtarzać.

Dodaj komentarz